Jak upravit vepřové uzené koleno

Vepřové uzené koleno je oblíbeným pokrmem v české kuchyni. Jeho příprava vyžaduje určité postupy a techniky, které pomohou zajistit šťavnatost, chuťovou výraznost a křupavou kůrku. V tomto článku vám představíme několik způsobů, jak upravit vepřové uzené koleno tak, aby bylo dokonale chutné a lahodné.

Tradiční pečení v troubě

Jedním z nejčastějších způsobů přípravy vepřového uzeného kolena je pečení v troubě. Postup je relativně jednoduchý. Nejprve koleno omyjte a vložte do pekáče. Přidejte trochu vody nebo vývaru a zakryjte pekáč alobalem. Koleno dejte do vyhřáté trouby a pečte při nízké teplotě přibližně 2-3 hodiny, dokud masa není měkké a šťavnaté.

Během pečení můžete několikrát koleno obrátit a polévat vlastní šťávou, aby bylo maso co nejšťavnatější. Posledních 15-20 minut můžete odstranit alobal a zvýšit teplotu trouby, aby se vytvořila křupavá kůrka.

Vepřové uzené koleno na grilu

Pokud máte možnost využít venkovní gril, můžete si vepřové uzené koleno připravit také tímto způsobem. Nejprve si připravte gril tak, aby byl připraven k nepřímému grilování. Koleno osolte, opepřete a můžete přidat i další koření dle vašeho gusta.

Vepřové uzené koleno položte na gril nad nepřímým ohněm a přikryjte poklicí. Grilujte při střední teplotě po dobu přibližně 2-3 hodiny, přičemž koleno pravidelně obracíte a poléváte vlastní šťávou.

Na závěr můžete zvýšit teplotu a na kůrku kolena vytvořit hezkou karamelizaci a křupavost. Po vyzkoušení si této varianty si můžete vychutnat vepřové uzené koleno s grilovanou zeleninou a čerstvým chlebem.

Vepřové uzené koleno dusené v pivu

Jedním z originálních způsobů přípravy vepřového uzeného kolena je dušení v pivu. Tento způsob přípravy dodá masu jemnou chuť a aromatickou vůni. Nejdříve koleno osolte, opepřete a důkladně osmahněte na pánvi s trochou oleje.

Zobacz też:  Meruňkový koláč do kulaté formy

Poté koleno přeneste do hrnce a zalijte ho dostatečným množstvím piva tak, aby bylo maso téměř ponořené. Přidejte další koření, jako je kmín, bobkový list nebo nové koření podle vašeho vkusu.

Na středním ohni nechte koleno dusit po dobu 2-3 hodin, dokud maso není měkké a šťavnaté. Při dušení se postupně vyvaří alkohol z piva a vytvoří se lahodná omáčka. Podávejte s knedlíky nebo bramborami a zeleninovým přílohami.

Jak dlouho trvá pečení vepřového uzeného kolena v troubě?

Pečení vepřového uzeného kolena v troubě při nízké teplotě obvykle trvá přibližně 2-3 hodiny, než je maso měkké a šťavnaté. V posledních 15-20 minutách můžete odstranit alobal a zvýšit teplotu trouby pro vytvoření křupavé kůrky.

Jaký je nejlepší způsob grilování vepřového uzeného kolena?

Pro grilování vepřového uzeného kolena je nejlepší použít nepřímý grilovací způsob. Koleno se griluje nad nepřímým ohněm při střední teplotě po dobu 2-3 hodin, přičemž se pravidelně obrací a polévá vlastní šťávou. Na konci se může zvýšit teplota pro vytvoření křupavé kůrky.

Jaký je výsledek dusení vepřového uzeného kolena v pivu?

Dusení vepřového uzeného kolena v pivu dodá masu jemnou chuť a aromatickou vůni. Pivo se postupně vyvaří a vytvoří se lahodná omáčka. Maso je přitom měkké a šťavnaté. Ideálně se podává s knedlíky nebo bramborami a zeleninovými přílohami.


Zobacz także:

Photo of author

Anzo Ceréski

Redaktor blogu Anzo ve svém volném čase rád poznává různé kultury prostřednictvím cestování. Fascinuje ho historie a rozmanitost světa, často navštěvuje muzea, kulturní festivaly a zkouší nové kuchyně. S nadšením dokumentuje svá dobrodružství a dělí se se čtenáři o inspirativní cestovatelské příběhy.

Napsat komentář