Nejlepší recept na pstruha

Pstruh je oblíbenou rybou v české kuchyni a existuje mnoho způsobů, jak ho připravit. V tomto článku vám představíme nejlepší recept na pstruha, který vás ohromí svou chutí a jednoduchostí.

Příprava ingrediencí

Než začnete s přípravou pstruha, je důležité mít všechny ingredience připravené. Budete potřebovat:

  • 1 čerstvého pstruha
  • Sůl a pepř dle chuti
  • Česnekové stroužky
  • Čerstvé bylinky, např. petržel nebo tymián
  • Olivový olej
  • Citronové plátky

Příprava pstruha

Pstruha začneme připravovat očištěním a vykucháním. Důkladně ho omyjeme a osušíme papírovým ubrouskem. Poté nařízneme pokožku ryby ve diagonálním vzoru a osolíme i okořeníme pepřem z obou stran.

Grilování

Předehřejeme gril na střední teplotu. Pstruha potřeme olivovým olejem a položíme na gril s pokožkou dolů. Necháme ho grilovat přibližně 4-5 minut, dokud se kůže nezačne křupavě zlatit. Poté otočíme rybu a grilujeme dalších 4-5 minut, dokud maso není pevné a snadno se odděluje od kostí.

Pečení v troubě

Předehřejeme troubu na 200 stupňů Celsia. Pstruha potřeme olivovým olejem a položíme na plech vyložený pečicím papírem. Přidáme citronové plátky a česnekové stroužky. Troubu zavřeme a pečeme přibližně 20 minut, dokud maso není pevné a snadno se odděluje od kostí.

Podávání

Hotový pstruh můžeme podávat s rýží, bramborami nebo zeleninovým salátem. Pokud máte rádi intenzivnější chuť, můžete ho ještě přelít čerstvě vymačkaným citronovým džusem a posypat čerstvými bylinkami.

Je pstruh zdravý?

Ano, pstruh je zdravou rybou bohatou na omega-3 mastné kyseliny, které jsou prospěšné pro srdce a mozek. Obsahuje také mnoho živin, jako jsou vitamíny D a B12, vápník a železo.

Zobacz też:  Recept na hrnkovou buchtu s pudinkem

Jak dlouho trvá příprava pstruha?

Čas přípravy pstruha závisí na zvolené metodě. Grilování trvá přibližně 10 minut, zatímco pečení v troubě kolem 20 minut. Je důležité sledovat stav maso, aby nedošlo k přepečení.

Jak poznám, že je pstruh upečený?

Pstruh je upečený, když jeho maso je pevné a snadno se odděluje od kostí. Můžete také použít teploměr na maso a zkontrolovat teplotu, která by měla být kolem 60 stupňů Celsia.

Mohu použít jiné bylinky než petržel a tymián?

Ano, můžete si přizpůsobit bylinky dle své chuti. Pstruh chutná skvěle s rozmarýnem, citronovou trávou nebo bazalkou. Experimentujte a objevte svou oblíbenou kombinaci.

Je možné použít mraženého pstruha?

Ano, můžete použít mraženého pstruha, ale je důležité ho nejdříve důkladně rozmrazit v chladničce. Poté pokračujte ve stejném postupu jako při přípravě čerstvého pstruha.


Zobacz także:

Photo of author

Anzo Ceréski

Redaktor blogu Anzo ve svém volném čase rád poznává různé kultury prostřednictvím cestování. Fascinuje ho historie a rozmanitost světa, často navštěvuje muzea, kulturní festivaly a zkouší nové kuchyně. S nadšením dokumentuje svá dobrodružství a dělí se se čtenáři o inspirativní cestovatelské příběhy.

Napsat komentář