Polévka z hlívy ústřičné – Kluci v akci

Polévka z hlívy ústřičné je chutným a výživným pokrmem, který si získal oblibu mezi milovníky houbaření i gurmány. Kluci v akci, oblíbená televizní kuchařská show, přináší svou vlastní verzi této lahodné polévky. Připravte se na zážitek plný bohatých chutí a vůní, který vás nadchne.

Příprava hlívy ústřičné

Než se pustíme do vaření polévky, je důležité si připravit hlívu ústřičnou. Tato houba má charakteristický vzhled s kloboukem připomínajícím ústřici a je známá svým lahodným, hříbkovým aroma. Hlívu ústřičnou můžete buď zakoupit nebo ji sami nasbírat v přírodě. Je však nutné být si jistý správným určením houby, abychom se vyhnuli nebezpečí otravy. Pokud si nejste jisti, raději se poraďte s odborníkem nebo se spolehněte na kvalitní zdroje informací o houbách.

Ingredience

Při vaření polévky z hlívy ústřičné podle receptu od Kluků v akci budete potřebovat následující ingredience:

 • Hlíva ústřičná (asi 500 g)
 • Cibule (1 ks)
 • Celozrnná mouka (2 lžíce)
 • Vývar (1 litr)
 • Smetana na vaření (200 ml)
 • Máslo (30 g)
 • Sůl (dle chuti)
 • Pepř (dle chuti)
 • Petrželka (na ozdobu)

Postup

Zde je postup, jak připravit polévku z hlívy ústřičné:

 1. Krok jedna: Hlívu ústřičnou očistěte a nakrájejte na tenké plátky.
 2. Krok dva: Cibuli nakrájejte nadrobno a osmahněte na másle dozlatova.
 3. Krok tři: Přidejte nakrájenou hlívu ústřičnou a orestujte, dokud nezměkne.
 4. Krok čtyři: Přisypte celozrnnou mouku a promíchejte.
 5. Krok pět: Přilijte vývar a smetanu na vaření, za stálého míchání povařte do zhoustnutí.
 6. Krok šest: Dochutíme solí a pepřem podle chuti.
 7. Krok sedm: Polévku podáváme ozdobenou nasekanou petrželkou.
Zobacz też:  Polévka z červené čočky a mrkve

Často kladené otázky

Jaké další ingredience mohu do polévky přidat?

Kromě základních ingrediencí můžete polévku obohatit například o česnek, pažitku nebo různé bylinky dle vašeho vkusu. Někteří lidé přidávají také smaženou slaninu nebo křupavé krutony.

Kde se dá sehnat hlíva ústřičná?

Hlívu ústřičnou lze zakoupit ve specializovaných prodejnách s houbami, na farmářských trzích nebo případně ji můžete najít sami v přírodě. Pamatujte však, že je důležité mít jistotu v určení správného druhu houby.

Jaká je nutriční hodnota polévky z hlívy ústřičné?

Polévka z hlívy ústřičné je výživným pokrmem, který obsahuje mnoho důležitých živin. Hlíva ústřičná je bohatá na vitamíny skupiny B, minerály (např. draslík, železo, fosfor) a vlákninu. Výživová hodnota se však může lišit v závislosti na konkrétním receptu.

Mohu polévku zmrazit?

Ano, polévku z hlívy ústřičné můžete zmrazit. Doporučujeme ji však nejdříve vychladit na pokojovou teplotu a poté ji umístit do vhodných nádob určených pro mrazení. Při rozmrazování a ohřevu je pak důležité dodržovat zásady hygieny a správně polévku připravit k další konzumaci.

Tímto jsme vám představili recept na polévku z hlívy ústřičné od Kluků v akci. Doufáme, že si ji vychutnáte a bude vám chutnat stejně jako těmto zkušeným kuchařům. Buďte kreativní a přizpůsobte si recept dle svého gusta. Dobrou chuť!


Zobacz także:

Photo of author

Anzo Ceréski

Redaktor blogu Anzo ve svém volném čase rád poznává různé kultury prostřednictvím cestování. Fascinuje ho historie a rozmanitost světa, často navštěvuje muzea, kulturní festivaly a zkouší nové kuchyně. S nadšením dokumentuje svá dobrodružství a dělí se se čtenáři o inspirativní cestovatelské příběhy.

Napsat komentář