Zdravé muffiny ze špaldové mouky

Vítejte ve světě zdravých muffinů ze špaldové mouky! Tato sladká pochoutka je ideální pro ty, kteří chtějí vychutnat si lahodné pečivo, aniž by se museli vzdát zdravého stravování. Muffiny ze špaldové mouky jsou plné chuti a výživných složek, které prospívají našemu tělu. V tomto článku se podíváme na některé přínosy špaldové mouky a naučíme se připravit ty nejlahodnější muffiny. Připravte se na okamžitou chuťovou explozi!

Přínosy špaldové mouky

Špaldová mouka je získávána z prastarého obilí nazývaného špalda. Toto obilí se pěstuje již tisíce let a má výjimečné nutriční vlastnosti. Špaldová mouka je bohatá na vlákninu, vitamíny a minerály, což z ní činí skvělou volbu pro zdravou stravu. Níže uvádíme několik hlavních přínosů špaldové mouky:

 • Zdravé nutriční složení: Špaldová mouka obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín E, minerály (železo, hořčík, zinek) a vlákninu. Tyto živiny jsou důležité pro správné fungování našeho těla a podporu imunitního systému.
 • Snadná stravitelnost: Díky své struktuře je špaldová mouka snadno stravitelná. Mnoho lidí, kteří mají potíže s trávením běžných mouk, nachází ve špaldové mouce dobrou alternativu.
 • Glutenová tolerance: Někteří lidé s lehkou nebo střední intolerancí na lepek mohou lépe snášet špaldovou mouku než mouku z pšenice. To je způsobeno odlišnou strukturou proteinů v špaldě.

Recept na zdravé muffiny ze špaldové mouky

Nyní přichází ten nejlepší okamžik – recept na zdravé muffiny ze špaldové mouky! S tímto receptem si připravíte muffiny plné chuti a přitom zdravého složení. Zde je seznam ingrediencí:

 • 1 ½ hrnku špaldové mouky
 • ½ hrnku kokosového cukru
 • 2 lžičky prášku do pečiva
 • ½ lžičky skořice
 • ¼ lžičky soli
 • ¾ hrnku mandlového mléka
 • ¼ hrnku olivového oleje
 • 1 lžička vanilkového extraktu
 • 1 vejce
 • 1 hrst čerstvého ovoce (např. borůvky nebo jahody)
Zobacz też:  Jak sušit rajčata v troubě

Nyní se podívejme na postup přípravy:

 1. Předehřejte troubu na 180°C a připravte si muffinovou formu s papírovými košíčky.
 2. V míse smíchejte špaldovou mouku, kokosový cukr, prášek do pečiva, skořici a sůl.
 3. V jiné míse smíchejte mandlové mléko, olivový olej, vanilkový extrakt a vejce.
 4. Postupně přidejte suché ingredience do misky s mokrými ingrediencemi a promíchejte, dokud nedostanete hladké těsto.
 5. Přidejte čerstvé ovoce a jemně ho vmíchejte do těsta.
 6. Rovnoměrně rozdělte těsto mezi muffinové formy.
 7. Pečte muffiny po dobu 20-25 minut, nebo dokud nejsou zlatavé a upečené.
 8. Nechte je vychladnout a pak si vychutnejte lahodné muffiny ze špaldové mouky!

Tipy na variace

Pokud chcete své muffiny ještě obohatit o další chutě, zde jsou některé tipy na variace:

 • Přidejte do těsta ořechy nebo semínka pro přidanou křupavost a nutriční hodnotu.
 • Zkuste přidat kakaový prášek pro čokoládovou verzi muffinů.
 • Posypte muffiny ovesnými vločkami nebo rozinkami pro zajímavou texturu.

Často kladené otázky

1. Lze špaldovou mouku nahradit jinou moukou?

Ano, pokud nemáte k dispozici špaldovou mouku, můžete ji nahradit celozrnnou pšeničnou moukou nebo jinou moukou podle svého výběru. Všimněte si však, že každá mouka má odlišné vlastnosti, takže výsledný vzhled a chuť muffinů se může lišit.

2. Mohou muffiny ze špaldové mouky obsahovat lepek?

Špaldová mouka obsahuje lepek, což znamená, že muffiny vyrobené pouze ze špaldové mouky nejsou vhodné pro osoby s celiakií nebo silnou intolerancí na lepek. Nicméně, pokud máte jen lehkou nebo střední intoleranci na lepek, můžete si vyzkoušet muffiny ze špaldové mouky, protože někteří lidé je snáší lépe než mouku z pšenice.

3. Jak dlouho si muffiny uchovám?

Nejlépe si muffiny zachovají svou čerstvost a chuť, když jsou uloženy v uzavřené dóze nebo sáčku při pokojové teplotě. Obvykle se uchovávají 2-3 dny. Pokud chcete prodloužit jejich trvanlivost, můžete je také uložit do lednice.

Zobacz też:  Vepřové nudličky na asijský způsob

4. Můžu přidat do muffinů jiné ovoce?

Ano, můžete přidat do muffinů různé druhy ovoce podle svého vkusu. Borůvky, jahody, maliny, meruňky nebo jablka jsou výbornou volbou. Buď je můžete vmíchat přímo do těsta nebo je umístit na vrchol muffinu před pečením.

Tak to je vše! Doufáme, že se vám líbil náš recept na zdravé muffiny ze špaldové mouky a že si je budete pochutnávat s radostí. Přejeme vám dobré chutnání!


Zobacz także:

Photo of author

Anzo Ceréski

Redaktor blogu Anzo ve svém volném čase rád poznává různé kultury prostřednictvím cestování. Fascinuje ho historie a rozmanitost světa, často navštěvuje muzea, kulturní festivaly a zkouší nové kuchyně. S nadšením dokumentuje svá dobrodružství a dělí se se čtenáři o inspirativní cestovatelské příběhy.

Napsat komentář