Jednoduché tiramisu z mascarpone bez vajec

Tiramisu je italský dezert, který patří mezi jedny z nejoblíbenějších pochoutek na světě. Jeho křehké vrstvy kávových piškotů, krému z mascarpone a kakaa vytvářejí neodolatelnou chuťovou symfonii. Dnes vám přinášíme recept na jednoduché tiramisu z mascarpone bez vajec, které si zamilujete nejen pro jeho skvělou chuť, ale také pro snadnou přípravu.

Příprava piškotového základu

Pro začátek si připravíme piškotový základ, který dodá tiramisu dokonalou strukturu a chuť. Budete potřebovat:

 • 200 g kávových piškotů
 • 200 ml silné kávy
 • 2 lžíce rumu

Nejprve si připravíme silnou kávu a necháme ji vychladnout. Poté piškoty namočíme v kávě smíchané s rumem. Je důležité, aby piškoty byly dobře nasáklé, ale neztratily svou strukturu.

Příprava krému z mascarpone

Pro krém budete potřebovat následující suroviny:

 • 500 g mascarpone
 • 100 g cukru
 • 1 lžičku vanilkového extraktu
 • 200 ml šlehačky

Ve velké míse smícháme mascarpone, cukr a vanilkový extrakt, dokud nedosáhneme hladké konzistence. Poté ve zvláštní misce šleháme šlehačku do tuha. Přidáme ji k mascarpone a opatrně zamícháme, abychom zachovali pěnu. Takto připravený krém je klíčovou složkou pro dokonalé tiramisu.

Sestavení tiramisu

Nyní je čas sestavit vrstvy tiramisu. Postupujte následovně:

 1. Na dno vhodné mísy položte první vrstvu namočených piškotů.
 2. Přelijte je vrstvou připraveného mascarpone krému.
 3. Opakujte tento postup, dokud nedokončíte všechny piškoty a krém.
 4. Poslední vrstvu uzavřete vrstvou mascarpone krému.

Hotové tiramisu nechte alespoň 4 hodiny odležet v lednici, ideálně však přes noc. Během této doby se piškoty dobře propojí s krémem a dezert získá tu správnou konzistenci a chuť.

Zobacz też:  Vláčný švestkový koláč s drobenkou

Podávání a ozdobení

Při podávání tiramisu máte volnost ve výběru ozdobení. Nejčastěji se používá nastrouhané kakaové zrno nebo prášek do kávy. Můžete také použít čokoládové kousky, ovoce nebo lístky máty. Každý si může tiramisu ozdobit podle své fantazie.

Můžeme použít jiný druh sypkého kakaového prášku?

Ano, můžete použít jiný druh sypkého kakaového prášku, který máte rádi. Doporučujeme však volit kvalitní kakaový prášek s vysokým obsahem kakaa pro nejlepší chuť tiramisu.

Dá se tiramisu připravit bez alkoholu?

Ano, pokud nechcete použít rum při namáčení piškotů, můžete ho jednoduše vynechat. Tiramisu bude stále chutné a plné lahodného krému.

Můžeme použít jiný druh sýru než mascarpone?

Mascarpone je tradiční italský sýr, který dodá tiramisu specifickou chuť a konzistenci. Doporučujeme držet se původního receptu, ale pokud nemáte možnost sehnat mascarpone, můžete zkusit náhradu jiným sýrem s podobnou konzistencí, například krémový sýr nebo ricottu.

Lze tiramisu skladovat v mrazáku?

Bohužel, tiramisu není vhodné pro skladování v mrazáku. Piškoty a krém by při rozmrazení ztratily svou strukturu a chuť. Doporučujeme konzumovat tiramisu co nejdříve po jeho přípravě.


Zobacz także:

Photo of author

Anzo Ceréski

Redaktor blogu Anzo ve svém volném čase rád poznává různé kultury prostřednictvím cestování. Fascinuje ho historie a rozmanitost světa, často navštěvuje muzea, kulturní festivaly a zkouší nové kuchyně. S nadšením dokumentuje svá dobrodružství a dělí se se čtenáři o inspirativní cestovatelské příběhy.

Napsat komentář