Jak pěstovat chilli papričky doma

Chilli papričky jsou oblíbenou rostlinou mezi zahrádkáři a milovníky pálivých jídel. Jejich pěstování doma je skvělým způsobem, jak si zajistit čerstvé a chutné papričky přímo z vlastní zahrady. Pokud vás láká výzva pěstování chilli papriček doma, následující informace vám poskytne užitečné rady a tipy.

Výběr vhodné odrůdy chilli papriček

Prvním krokem při pěstování chilli papriček je výběr vhodné odrůdy. Existuje mnoho různých odrůd s různou úrovní pálivosti a růstovými vlastnostmi. Zvažte, jakou úroveň pálivosti preferujete a zda preferujete menší kompaktní rostlinu nebo rostlinu s většími plody. Mezi populárními odrůdami chilli papriček patří Habanero, Jalapeño, Cayenne nebo Serrano.

Výsev chilli papriček

Pro výsev chilli papriček potřebujete vhodný substrát a misky či květináče s otvory pro odvod vody. Substrát by měl být dobře propustný a bohatý na živiny. Před výsevem je vhodné substrát zvlhčit.

Po zasetí semen do substrátu je důležité udržovat správnou vlhkost. Misky nebo květináče pokryjte fólií nebo sklem, aby vytvořily skleníkový efekt a udržovaly vlhkost. Semena by měla klíčit za 1-2 týdny, až poté můžete odebrat kryt a umístit rostlinky na světlé místo.

Péče o rostlinky chilli papriček

Chilli papričky potřebují dostatek světla a tepla. Umístěte je na slunné okno nebo použijte umělé osvětlení, pokud nemají dostatek přímého slunečního světla. Teplota kolem 25 °C je ideální pro klíčení a růst rostlin. Zalévejte rostliny pravidelně a udržujte substrát stále mírně vlhký, ale nezalévejte ho příliš, aby nedocházelo k přemokření kořenů.

Zobacz też:  Květináče na bylinky do kuchyně

Během růstu chilli papriček je důležité poskytovat jim dostatek živin. Můžete použít hnojivo speciálně určené pro papričky nebo univerzální hnojivo bohaté na dusík, fosfor a draslík. Pravidelně odstraňujte suché listy a výhonky, aby se rostliny udržovaly zdravé a silné.

Sběr a skladování chilli papriček

Počkejte, až chilli papričky dosáhnou plné velikosti a barvy dle odrůdy. Zralé papričky lze snadno oddělit od rostliny. Použijte ostrý nůž nebo kleště a pečlivě je odstřihněte. Berte v úvahu úroveň pálivosti jednotlivých odrůd a buďte opatrní při manipulaci s papričkami, abyste se vyhnuli podráždění pokožky a očí.

Pokud máte nadbytek chilli papriček, můžete je sušit, mrazit nebo zpracovat do různých koření, omáček nebo marinád. Uskladněte je na suchém a tmavém místě, aby si udržely svou čerstvost a pálivost co nejdéle.

Jak dlouho trvá klíčení semen chilli papriček?

Klíčení semen chilli papriček obvykle trvá 1-2 týdny. Je důležité udržovat správnou vlhkost a teplotu během tohoto období.

Jak často bych měl zalévat rostlinky chilli papriček?

Rostlinky chilli papriček je třeba zalévat pravidelně, ale nedovolte přemokření substrátu. Udržujte substrát mírně vlhký, ale nezalévejte příliš často.

Jaké hnojivo bych měl používat pro pěstování chilli papriček?

Pro pěstování chilli papriček můžete použít speciální hnojivo pro papričky nebo univerzální hnojivo bohaté na dusík, fosfor a draslík. Sledujte doporučení na obalu hnojiva ohledně dávkování.

Jaké jsou různé úrovně pálivosti chilli papriček?

Chilli papričky mají různé úrovně pálivosti. Mezi nejznámější odrůdy patří Habanero, Jalapeño, Cayenne nebo Serrano. Doporučuje se pečlivě číst popisy odrůd a zvolit tu, která odpovídá vašim preferencím ohledně pálivosti.


Zobacz także:

Zobacz też:  Box na vajíčka do ledničky

Photo of author

Anzo Ceréski

Redaktor blogu Anzo ve svém volném čase rád poznává různé kultury prostřednictvím cestování. Fascinuje ho historie a rozmanitost světa, často navštěvuje muzea, kulturní festivaly a zkouší nové kuchyně. S nadšením dokumentuje svá dobrodružství a dělí se se čtenáři o inspirativní cestovatelské příběhy.

Napsat komentář