Koláč s jablky a ořechy

Koláč s jablky a ořechy je lahodným dezertem, kterým si můžete zpříjemnit sladkou chvíli. Tento pokrm kombinuje svěží chuť jablek s křupavými ořechy a nadýchaným těstem. Jeho příprava je relativně jednoduchá a výsledek stojí za to. V tomto článku se podělíme o recept na koláč s jablky a ořechy, kterým si zaručeně získáte obdiv a pochvalu od svých blízkých.

Příprava těsta

Pro přípravu těsta na koláč budete potřebovat následující ingredience:

 • 250 g hladké mouky
 • 150 g másla
 • 80 g cukru
 • 1 vejce
 • špetka soli

Nejprve si připravte všechny suroviny a dejte je do mísy. Mouku prosejte do misky a přidejte máslo nakrájené na menší kousky. Přidejte také cukr, vejce a špetku soli. Rukama nebo pomocí mixéru zpracujte ingredience dohromady, dokud nezískáte hladké a kompaktní těsto.

Těsto zabalte do potravinové fólie a dejte do lednice odpočinout minimálně na 30 minut. Během této doby můžete připravit náplň z jablek a ořechů.

Příprava náplně

Pro náplň na koláč s jablky a ořechy budete potřebovat následující ingredience:

 • 4 středně velká jablka
 • 100 g mletých ořechů (např. vlašské ořechy)
 • 80 g cukru
 • 1 lžička skořice

Jablka oloupejte, zbavte jablek jadřinců a nakrájejte je na menší kousky. Smíchejte je v misce s mletými ořechy, cukrem a skořicí. Náplň je nyní připravena a můžete se vrátit k těstu.

Skládání koláče

Postupujte následovně:

 1. Vytáhněte těsto z lednice a rozdělte ho na dvě stejně velké části.
 2. Jednu část těsta rozválejte na pomoučené ploše na velikost koláčové formy.
 3. Vložte rozválené těsto do formy a přizpůsobte mu tvar a okraje.
 4. Na těsto v formě nasypte připravenou náplň z jablek a ořechů. Rozprostřete ji rovnoměrně po celém povrchu.
 5. Druhou část těsta rozválejte na stejnou velikost jako první a pokryjte jím náplň v formě.
 6. Okraje těsta spojte a lehce je přitlačte prsty, aby se koláč uzavřel.
Zobacz też:  Slupky od brambor pro slepice

Koláč dejte do předehřáté trouby a pečte při teplotě 180 °C po dobu asi 35-40 minut, nebo dokud nezíská zlatavou barvu a těsto není propečené.

Podávání

Hotový koláč s jablky a ořechy nechte chvíli vychladnout, poté ho můžete podávat. Doporučujeme ho ozdobit posypáním moučkovým cukrem nebo případně zakápnout javorovým sirupem. Skvěle chutná samotný nebo s odlehčenou šlehačkou či zmrzlinou.

Jak dlouho trvá příprava koláče s jablky a ořechy?

Celkový čas přípravy koláče s jablky a ořechy zahrnuje přípravu těsta, náplně a pečení. Obvykle byste měli počítat s časem kolem 1 až 1,5 hodiny.

Jaké ořechy se nejčastěji používají do koláče s jablky a ořechy?

Pro koláč s jablky a ořechy se často používají mleté vlašské ořechy. Můžete však experimentovat s různými druhy ořechů podle svého vkusu, například lískové ořechy nebo mandle.

Lze koláč s jablky a ořechy připravit i bez lepku?

Ano, koláč s jablky a ořechy lze připravit i bez lepku. Stačí použít bezlepkovou mouku nebo alternativní moučné směsi, které jsou speciálně vyvinuté pro pečení bez lepku.

Je možné koláč s jablky a ořechy připravit předem a ohřát ho později?

Ano, koláč s jablky a ořechy můžete připravit předem a poté ho ohřát před podáváním. Ideálně ho zabalte do alobalu a ohřejte v troubě na nízké teplotě, aby se udržela jeho křupavost.


Zobacz także:

Photo of author

Anzo Ceréski

Redaktor blogu Anzo ve svém volném čase rád poznává různé kultury prostřednictvím cestování. Fascinuje ho historie a rozmanitost světa, často navštěvuje muzea, kulturní festivaly a zkouší nové kuchyně. S nadšením dokumentuje svá dobrodružství a dělí se se čtenáři o inspirativní cestovatelské příběhy.

Napsat komentář