Recept na domácí chléb

Vítejte v našem článku o receptu na domácí chléb! Chceme vám představit skvělý recept, který vám umožní upéct vlastní čerstvý a chutný chléb přímo z vaší pece. Připravte se na jednoduchý postup, který vás provede každým krokem, abyste dosáhli dokonalého výsledku. Chléb pečený doma je nejen zdravý, ale také nabízí úžasnou vůni a chuť, kterou nemůžete dostat z žádného kupovaného chleba. Připraveni začít? Přečtěte si náš podrobný recept níže.

Suroviny

Zde jsou suroviny, které budete potřebovat:

 • 500 g mouky (ideálně hladké)
 • 10 g soli
 • 7 g sušeného droždí
 • 350 ml teplé vody

Postup

Nyní vám ukážeme, jak připravit domácí chléb krok za krokem:

 1. V misce smíchejte mouku, sůl a sušené droždí.
 2. Přidejte teplou vodu a začněte těsto hnětat. Pokud je těsto příliš suché, přidejte trochu více vody. Pokud je těsto příliš lepkavé, přidejte trochu více mouky.
 3. Hněťte těsto asi 10 minut, dokud nedosáhne hladké a pružné konzistence.
 4. Přikryjte misku utěrkou nebo potravinovou fólií a nechte těsto kynout přibližně hodinu, dokud nezdvojnásobí svůj objem.
 5. Předehřejte troubu na 220 °C.
 6. Vyndejte těsto z misky a znovu ho krátce prohněťte, abyste odstranili vzduchové bubliny.
 7. Formujte těsto do žádaného tvaru chleba a dejte ho na plech vyložený pečicím papírem.
 8. Nechte chléb znovu kynout po dobu 30 minut.
 9. Na dně trouby umístěte mělkou nádobu s vodou, která vytvoří páru a zajistí chlebu hezkou kůrčičku.
 10. Pečte chléb ve vyhřáté troubě po dobu přibližně 30 minut nebo dokud není zlatě hnědý.
 11. Vyjměte chléb z trouby a nechte ho vychladnout na mřížce.
Zobacz też:  Recept na holandský řízek

Často kladené otázky

Jakou mouku bych měl použít?

Nejlepší je použít hladkou mouku, která má jemnější konzistenci. Můžete vyzkoušet i kombinaci hladké mouky s celozrnnou moukou, abyste dosáhli zdravějšího chleba.

Jak poznám, že je těsto správně vykynuté?

Nejlepší způsob, jak zjistit, zda je těsto dostatečně vykynuté, je provést tzv. „dotykový test“. Pokud zatlačíte prstem do těsta a prst ještě po odstranění zanechá stopu, těsto je připravené k pečení.

Jak dlouho vydrží domácí chléb čerstvý?

Domácí chléb je nejchutnější a nejčerstvější několik dní po upečení. Doporučujeme ho skladovat v igelitové tašce nebo pečicím papíru, aby se udržela kůrčička.

Mohu přidat do těsta další přísady, jako jsou semínka nebo bylinky?

Ano, můžete přidat do těsta další přísady podle svého gusta. Semínka, ořechy nebo bylinky mohou chlebu dodat zajímavou chuť a texturu.

Doufáme, že vám náš recept na domácí chléb pomůže upéct vynikající chléb přímo z vaší pece. Nezapomeňte si vychutnat vůni čerstvého pečiva a být pyšní na svůj domácí pekařský výkon! Bon appétit!


Zobacz także:

Photo of author

Anzo Ceréski

Redaktor blogu Anzo ve svém volném čase rád poznává různé kultury prostřednictvím cestování. Fascinuje ho historie a rozmanitost světa, často navštěvuje muzea, kulturní festivaly a zkouší nové kuchyně. S nadšením dokumentuje svá dobrodružství a dělí se se čtenáři o inspirativní cestovatelské příběhy.

Napsat komentář