Jak zjistit alergii na lepek

Máte podezření, že trpíte alergií na lepek? Chcete se dozvědět, jak zjistit, zda je vaše tělo nesnášenlivé vůči této látky? V tomto článku se podíváme na různé metody, které vám pomohou identifikovat alergii na lepek.

1. Eliminační dieta

Eliminační dieta je jednou z nejpoužívanějších metod pro zjištění alergie na lepek. Spočívá v tom, že ze stravy vyloučíte potraviny obsahující lepek a sledujete, jak na to vaše tělo reaguje. Pokud se vaše příznaky zlepší během eliminace lepku a opět se objeví po jeho konzumaci, je to silný indikátor alergie na lepek.

2. Krevní testy

Krevní testy jsou další možností pro diagnostiku alergie na lepek. Lékař provede analýzu vaší krve a vyhodnotí přítomnost protilátek, které se u alergiků objevují po konzumaci lepku. Tyto testy jsou přesné a mohou poskytnout jasnou diagnózu alergie na lepek.

3. Kožní testy

Kožní testy se provádějí tak, že se do vaší kůže vpíchne malé množství lepku. Pokud se na místě vpichu objeví zarudnutí, otok nebo svědění, je to známka alergické reakce. Kožní testy jsou rychlé a jednoduché, ale jejich spolehlivost může být ovlivněna jinými léky, které užíváte, proto je důležité informovat o nich lékaře.

4. Endoskopie

Endoskopie je invazivnější metoda, která se používá v případech podezření na celiakii, což je autoimunitní onemocnění způsobené neznášenlivostí lepku. Během endoskopie lékař vloží tenký trubici s kamerou do vašeho zažívacího traktu a zkontroluje stav tenkého střeva. Tato metoda umožňuje přímou vizualizaci případných poškození způsobených lepkem.

Zobacz też:  Dušená kapusta s vepřovým masem

5. Poradna specialisty

V každém případě je vhodné konzultovat se specialistou. Alergolog nebo gastroenterolog vám pomohou s diagnózou a zvolením správné léčby. Mějte na paměti, že samodiagnostika není vždy spolehlivá a může vést k nesprávným závěrům.

Jaké jsou příznaky alergie na lepek?

Příznaky alergie na lepek se mohou lišit, ale mezi běžné symptomy patří nadýmání, průjem, únava, kožní vyrážky, bolesti kloubů a žaludku. U lidí trpících celiakií se mohou objevit i vážnější příznaky, jako je hubnutí, nedostatek železa, porucha trávení a další.

Jaké potraviny obsahují lepek?

Lepek se nachází v obilovinách, jako je pšenice, ječmen, žito a oves (neupravený oves obsahuje lepek, ale existují i ovesné výrobky označené jako „bezlepkové“). Také se lepek může nacházet v různých potravinách, které jsou zpracovány s pomocí lepkových přídatných látek nebo kontaminovány lepkem během výroby.

Existuje léčba alergie na lepek?

Jedinou účinnou léčbou alergie na lepek je striktní dodržování bezlepkové diety. To znamená eliminovat veškeré potraviny obsahující lepek ze své stravy. Dodržování této diety může pomoci minimalizovat příznaky a komplikace spojené s alergií na lepek.

Doufáme, že vám tento článek poskytl užitečné informace o zjišťování alergie na lepek. Pokud máte podezření, že trpíte touto alergií, je nejlepší se poradit s odborníkem, který vám pomůže s diagnózou a vhodnou léčbou.


Zobacz także:

Photo of author

Anzo Ceréski

Redaktor blogu Anzo ve svém volném čase rád poznává různé kultury prostřednictvím cestování. Fascinuje ho historie a rozmanitost světa, často navštěvuje muzea, kulturní festivaly a zkouší nové kuchyně. S nadšením dokumentuje svá dobrodružství a dělí se se čtenáři o inspirativní cestovatelské příběhy.

Napsat komentář