Recept na koláč

Koláč je oblíbeným dezertem, který si můžete vychutnat kdykoli během dne. Je to sladká pochoutka, která potěší nejen vaše chuťové buňky, ale také oživí atmosféru každého posezení. V tomto článku vám přinášíme skvělý recept na koláč, který se stanou neodmyslitelnou součástí vašeho repertoáru. Sledujte náš jednoduchý postup a připravte si lahodný koláč, který vás i vaše blízké potěší.

Potřebné suroviny

 • 250 g hladké mouky
 • 150 g másla
 • 80 g cukru
 • 1 vejce
 • 1 lžička prášku do pečiva
 • Vanilkový extrakt
 • Sůl
 • Ovoce podle chuti (např. jahody, borůvky, meruňky)
 • 2 lžíce strouhaného kokosu
 • Moučkový cukr na posypání

Postup

 1. Nejprve si připravte těsto. Ve velké míse smíchejte mouku s práškem do pečiva a špetkou soli.
 2. Přidejte máslo a za pomoci prstů nebo mixéru ho důkladně vmíchejte do mouky, dokud nedostanete drobivou strukturu.
 3. Do těsta přidejte cukr, vejce a vanilkový extrakt. Vše důkladně promíchejte, dokud nedostanete hladké těsto.
 4. Těsto zabalte do potravinové fólie a dejte ho na 30 minut odpočinout do lednice.
 5. Po uplynutí času těsto rozválejte na pomoučeném válci na tloušťku přibližně 5 mm.
 6. Přeneste rozválené těsto do dortové formy a pečlivě ho přizpůsobte tvaru formy. Vytvořte v něm menší okraje, které pomohou udržet ovoce na místě.
 7. Na připravené těsto rozložte ovoce podle svého výběru. Pokud používáte větší kousky ovoce, můžete je předem nakrájet na menší kousky.
 8. Posypte koláč strouhaným kokosem a dejte péct do předem vyhřáté trouby na 180 °C po dobu 25-30 minut, nebo dokud těsto nezezlátne.
 9. Po upečení nechte koláč vychladnout a posypte ho moučkovým cukrem. Můžete ho podávat teplý nebo studený, podle vašich preferencí.
Zobacz też:  Recept na čevabčiči

Často kladené otázky

Jak dlouho trvá příprava tohoto koláče?

Příprava těsta a celková příprava koláče by vám měla zabrat přibližně 1 hodinu, včetně času na odpočinek těsta a pečení.

Mohu použít jiné ovoce než jahody, borůvky nebo meruňky?

Ano, samozřejmě. Můžete použít jakékoli ovoce, které se vám líbí nebo máte právě k dispozici. Výběr ovoce závisí na vašich preferencích a sezónní dostupnosti.

Můžu použít sypký vanilkový cukr místo vanilkového extraktu?

Ano, můžete použít sypký vanilkový cukr jako alternativu. Stačí přidat 1-2 lžičky vanilkového cukru do těsta.

Jak dlouho může tento koláč vydržet čerstvý?

Čerstvost koláče se může lišit v závislosti na použitém ovoci. Obecně platí, že čerstvost koláče je nejlepší v prvních 1-2 dnech po upečení. Pokud chcete prodloužit jeho čerstvost, uchovejte ho v uzavřené nádobě na chladném a suchém místě.

Je tento recept vhodný pro osoby s alergií na lepek?

Standardní recept na tento koláč obsahuje mouku, která obsahuje lepek. Pro osoby s alergií na lepek je nutné použít bezlepkovou mouku nebo jinou alternativu. Můžete vyzkoušet bezlepkovou mouku na pečení nebo směsi bez lepku, které jsou k dispozici na trhu.

Co mohu použít na zdobení koláče?

Zdobení koláče záleží na vašem vkusu a představivosti. Můžete použít například šlehačku, čokoládovou polevu, čerstvé ovoce nebo oříšky. Fantazii se meze nekladou!


Zobacz także:

Photo of author

Anzo Ceréski

Redaktor blogu Anzo ve svém volném čase rád poznává různé kultury prostřednictvím cestování. Fascinuje ho historie a rozmanitost světa, často navštěvuje muzea, kulturní festivaly a zkouší nové kuchyně. S nadšením dokumentuje svá dobrodružství a dělí se se čtenáři o inspirativní cestovatelské příběhy.

Napsat komentář